CHOV (american paint horse)

 

American Paint Horse je samostatné celosvetovo uznávané plemeno koní, ktorého kolískou sú Spojené štáty americké. Skrátene býva často nazývaný ako paint, čo v angličtine značí “farebný”. Čo sa stavby tela, a teda aj využitie týka, jedná sa o strakatý verziu quarter (American Quarter Horse). Tento, na prvý pohľad výnimočný kôň, vznikol na základe snahy ľudí, ktorí túžili spojiť atletické schopnosti a rýchlosť quarter s atraktívnym sfarbením. Registrovaná zvieratá môžu vzniknúť iba krížením plemien American Paint Horse, American Quarter Horse a Thoroughbred – anglický plnokrvník.

Hneď na začiatku by sme mali objasniť základnú otázku, či Paint = Pinto. Nerovná. Kone priviezli do Ameriky Španieli a tým fľakatým sa španielsky hovorilo Pinto (v preklade to znamená to isté čo anglickej paint). Dnes však nemožno tieto dve slová zamieňať. Vedľa APHA existuje ešte Pinto Horse Registry of America (PTA), čo je len register strakatých koní (nejedná sa teda o samostatné plemeno), ktorí spĺňajú rovnaké farebná kritériá ako American Paint Horse, ovšem nehrá tú rolu plemenné príslušnosť a stavba tela. Pinto môže byť kríženec poníka, araba, teplokrvník ai Vylúčené je iba kríženie s chladnokrvným koňom.

Iste vás napadne otázka kde a kedy Paint Horse vlastne vznikol. Strakaté kone existovali už od nepamäti, o čom svedčí časté maľby a sošky nájdené v egyptských kobkách, v jaskyniach alebo sídliskách starých indiánskych kultúr – Mayov a Inkov. Všetko nasvedčuje tomu, že kone na americkom kontinente kedysi boli, však z neznámych dôvodov pravdepodobne postupom času vymreli. Znovu sa v Amerike objavili až okolo roku 1519, kedy sem boli privezení španielskymi konkvistadory. Počas nasledujúcich rokov a storočí niektorí z nich utiekli na slobodu, Zdivočelá av stádach dochádzalo k prirodzenému kríženiu rás. Medzi divokými mustangy bývalo bežne vidieť fľakaté predkov dnešných paint. Tí sa stali veľmi obľúbenými ako u indiánov, tak aj kovbojov nielen pre svoje sfarbenie, ale jezména kvôli fyzickým schopnostiam a povahovým vlastnostiam. Preto sa títo kojná v minulosti osvedčili ako významní a nenahraditeľní pomocníci vtedajších obyvateľov Ameriky. Rovnako ako všade inde vo svete s rozvojom techiky začalo koní, aj tých flekatých, ubúdať. Až okolo roku 1950 sa záujem o kone pre westernové disciplíny – najmä Halter a Western Pleasure, prepukol opäť záujem o paint, ktorí na seba upozornili predovšetkým svojou stavbou tela a farbou.

Vznik plemena American Paint Horse sa však datuje ešte o niečo neskôr. V roku 1962 vznikol v Texase prvý register strakatých koní “dobytkářského rázu” – American Paint Stock Horse Association (APSHA). Registrovaná tu mohla byť len zvieratá spĺňajúce požiadavky na telesnú stavbu, a ktorých predkovia boli quarter či plnokrvníci. Nezávisle na APSHA existovala tiež American Paint Quarter Horse Association (APQHA), ktorá vznikla o niečo skôr (v roku 1961) a spadala pod American Quarter Horse Association (AQHA). Boli tu zaevidovaní quarter, ktorí nemohli byť zapísaní v regulárnom registri AQHA z dôvodov nežiaduceho bieleho sfarbenia. Quarter Horse sa totiž môže vyskytovať vo všetkých základných odtieňoch, samozrejme okrem klasických bielych odznakov na hlave a spodnej časti končatín u neho nie sú žiadne ďalšie biele škvrny inde po tele povolené. V roku 1965 sa potom APSHA a APQHA spojili a týmto bola založená samostatná organizácia nazvaná American Paint Horse Association (APHA), tak ako ju poznáme dnes.

Pre skvalitnenie chovu boli pôvodne žrebce starostlivo vyberaní kontrolórom, ktorého vymenovala APHA. Posudzovaný bol telesný rámec, hmotnosť a ďalšie základné parametre. V roku 1977 sa plemeno stalo natoľko uniformním, že nebolo ďalej potrebné túto selekciu vykonávať.

Zatiaľ čo v čase svojho vzniku mala APHA 150 členov a 250 registrovaných koní, v súčasnosti registruje viac ako 530 000 koní po celom svete, pričom každoročne je registrované asi 53 000 nových koní. Členskú základňu tvorí 79 000 členov zo 32 krajín sveta, ktorí sú združení približne v 130 regionálnych kluboch. V júli roku 1998 sa APHA sťahovala do svojho nového sídla vo Forth Worth, stáť Texas. Tu je vedená centrálna plemenná kniha a je odtiaľ riadený chov paint na celom svete.

Zdrojom informácií je Paint Horse Journal, ktorý APHA vydáva ako mesačník, a ktorý si môže každý predplatiť. APHA tiež vydáva dvakrát do roka spravodajca APHA Connection, ktorý dostane automaticky všetci členovia. Všetka činnosť chovateľská aj športová sa riadi platnými pravidlami, ktoré každým rokom vychádzajú pod názvom APHA Official Rule Book.

Najvýznamnejšou udalosťou roka je určite World Championship Paint Horse Show – Svetový šampionát paint, ktorý sa každoročne koná počas prvých štrnástich dní v mesiaci júni. Na tejto veľkolepej show môžete uvidieť ako si merajú sily tí najlepší z najlepších a to ako vo westernových tak aj anglických jazdeckých disciplínach. Súťaže bývajú doplnené seminári, predajnými trhmi jazdeckých potrieb a prestížny dražbou koní.

Pre mladých jazdcov a milovníkov plemena American Paint Horse (do 18 rokov) existuje samostatná organizácia – American Junior Paint Horse Association (AJPHA), ktorá združuje a podporuje aktivity mládeže.

Popis a charakteristika:

Rovnako ako u quarter je požiadavkou, aby stavba tela mala tzv “dobytkárskej ráz”, čo znamená, že ako kostra, tak aj svaly sú silné, odolné a oprávnené pre celodennú prácu na ranči s dobytkom. Celé telo je kompaktné, chrbát krátky, kohútik menej výrazný, typická je výrazne osvalené hruď, mohutná zadná časť a silné avšak suché zadné končatiny, krátka hlava, veľké žuchvy a malé uši. Veľký dôraz je kladený tiež na povahové vlastnosti. Dôležitá je pokojná, mierna povaha, zmysel pre samostatnú prácu a prácu s dobytkom – “cow sense”.

Požiadavkou je dosahovať kontrastné farebné vzory, kedy farebná srsť na pigmentované pokožke sa strieda so srsťou bielou na pokožke depigmentované (teda ružové). Minimálnou požiadavkou na sfarbenie je aspoň jedna biela škvrna na depigmentované pokožke, ktorá má v priemere 2 palce, tj asi 5 cm. Klasické odznaky na hlave (lysiny, hviezdy a podobne) alebo na končatinách (ponožky, biele spenky…) nie sú brané do úvahy.

Práve pre svoje netradičné sfarbenie sú paint značne atraktívne a to nielen v Amerike. Spektrum farieb je veľmi široké a kombinačné možnosti tak početné, že nenájdete dva jedinca rovnako sfarbené. Kone tohto plemena sa môžu vyskytovať vo všetkých farebných odtieňoch. V popise sfarbenia sa uvádza vždy základná farba srsti a typ sfarbenia, napr: sorrel (ryšiak) tobiano, buckskin (plavák) over atď

Základné farby srsti:

  • Black Tobiano
  • Black – vraník:

Chlpy sú čisto čierne bez prímesi akejkoľvek inej farby. Skutočných vraník je naozaj málo. Hriva a chvost môžu byť čierne, biele alebo dvojfarebné (čiernobiele).

  • Brown Tobiano
  • Brown – tmavý hnedák:

Farba chlpov je tmavo hnedá, mohla by sa zdať až čierna, bez nádychu do hrdzava. Od vraníka rozoznáme podľa svetlejších miest okolo očí, nozdier či v slabinách. Chvost a hriva môžu byť čierne, biele alebo kombinované (čiernobiele).

  • Bay Overo
  • Bay – hnedák:

Chlpy na tele sú sfarbené do hneda – v tomto prípade sa jedná o rôzne odtiene hnedej až po tmavo hrdzavú. Hriva a chvost bava čierne, biele alebo kombinované ako u predchádzajúcich. Ak končatiny nie sú biele, je bežným úkazom, že ich spodná časť je sfarbená čierno.

  • Dún Tobiano
  • Dún:

V slovenskom jazyku neexistuje ekvivalent pre označenie tohto sfarbenia. V podstate je to plavá – žltá farba tela, chvost a hriva môžu mať farbu čiernu, žltú, hnedú, bielu, alebo kombinovanú. U tohto typu sfarbenia sa vyskytuje úhorí pruh na chrbte, somárov kríž a rebrovanie na končatinách.

  • Red Dun Tovero
  • Red Dun:

Je len špecifickou formou predchádzajúceho typu sfarbenie. Telo je jasne žlté, hriva, chvost a úhorí pruh sú zafarbené sýto hrdzavo. Hriva a chvost môžu byť samozrejme aj biele alebo kombinované.

  • Sorrel Overo
  • Sorrel – ryšiak:

Telo má jasne hrdzavú farbu a chvost aj hriva sú zvyčajne sfarbené v tom rovnakom farebnom odtieni, môžu byť však žlté, biele alebo kombinované.

  • Chestnut Overo
  • Chestnut – tmavý ryšiak:

Je tmavšie variantom ryšiak. Telo je sýto červené až pečeňovo hnedé, hriva a chvost môžu mať rovnakú farbu, žltú, bielu alebo kombinovanú.

  • Grullo Overo
  • Grullo – myšiak:

Farba tela je šedá akoby myšou. Pozor – všetky chlpy sú sivé, nejedná sa o zmes bielych a čiernych chlpov. Typické je čierne sfarbenie na spodnej časti končatín. Chvost a hriva bývajú sfarbené čierno, bielo alebo kombinovane.

  • Buckskin Tobiano
  • Buckskin – plavák:

Telo je zlatožltej, chvost a hriva čiernej, bielej alebo kombinácia oboch. Typické je čierne sfarbenie na spodnej časti končatín. Narozdiel od sfarbenie dún sa nevyskytuje u tohto typu rebrovania končatín ani úhorí pruh na chrbte.

  • Palomino Overo
  • Palomino – žluťák:

Farba tela je zlatožltá, hriva a chvost sú biele, žlté, alebo zlaté. Ani u tohto sfarbenia nikdy nenájdete úhorí pruh alebo rebrovanie končatín.

  • Gray Overo
  • Gray – vybelujúcí beluš:

Telo je pokryté zmesou chlpov bielej farby a ostatných farieb. Beluši sa rodia tmavo sfarbenie as postupom veku je v srsti stále viac bielych chlpov, až tieto převdládnou. Pozor – koža pod bielou srsťou zostáva pigmentovaná, kým pod bielou srsťou charakterizujúce paint je depigmentovaný pokožka.

  • Red Roan Overo
  • Red Roan – RZV. červený (nevybelujúci) beluš:

Telo je pokryté zmesou chlpov hrdzavých a bielych. Chvost a hriva sú hrdzavé, čierne, žlté alebo biele. So vzrastajúcim vekom koňa sa jeho sfarbenie nemení – nevybieľuje.

  • Blue Roan tobiano
  • Blue roan:

Je obdoba predchádzajúceho zarvení, s tým rozdielom, že telo je pokryté zmesou čiernych a bielych chlpov, chvost a hriva bývajú čierne.

Typy sfarbenia:

Podľa rozmiestnenie bielych a farebných škvŕn sa rozlišujú tri typy sfarbenia:

  • Tobiano
  • Tobiano:

Tmavá srsť obvykle vytvára oválne alebo okrúhle škvrny pokrývajúce jeden prípadne oba boky, krk a hruď. Biela farba prechádza medzi kohútikom a bedrami cez chrbát. Hlava býva spravidla tmavá, často s klasickými bielymi odznakmi (lysinka, hviezda, lucerna alebo sňupka). Chvost a hriva bývajú dvojfarebné. Končatiny sú väčšinou celé biele alebo aspoň od kolien či piat nadol.

  • Overo

Overo:

Tmavá srsť vytvára obvykle súvislý pruh na chrbte od kohútika až po koreň chvosta. Tiež končatiny bývajú tmavé. Biela farba nikdy nepřebíhá cez chrbát medzi kohútikom a bedrami. Biele škvrny sú nepravidelné, skôr rozptýlené a akoby rozstříknuté po tele. Chvost a hriva sú jednofarebné. Hlava býva oveľa viac biela ako u predošlého typu a častejšie sa stretnete s modrým (rybím) okom. Over sfarbenie sa ďalej delí na ďalšie tri typy a to:

Frame (rámové) over s typickými bielymi škvrnami po bokoch tela, ktoré sú zreteľne orámované tmavým sfarbením. Končatiny týchto koní bývajú väčšinou tmavo sfarbené, hlava býva vela biela, často sa vyskytuje rybie oko.

Callico OVAR je sfarbenie charakteristické bielou farbou kopýt, ktorá sa po končatinách tiahne hore a rozteká sa po bruchu kone na boky tela. Callico over možno pri strednej manifestáciu bieleho sfarbenia celkom ľahko rozlíšiť od ostatných foriem sfarbenie over, avšak pri malom výskyte napr len jednej biele škvrny na bruchu je určenie typu over celkom ťažké. Opakom je veľmi intenzívne rozšírenie bielej farby po tele koňa (kôň je spravidla celý biely s výnimkou ušných lalokov, koreňa chvosta a hrudníku). Kone tohto sfarbenia boli vyhľadávaní indiánmi, ktorí verili, že jazdec na takto zafarbenom koni nebude v boji zranený.

Splashed white over (unikať biela), pre ktoré sú typické, ako sám názov napovedá, nepravidelné drobné biele škvrny. Tento typ sfarbenie je najmenej bežný. Kone tohto sfarbenia mávajú biele nohy a biela brucha a väčšinou modré (rybie) oko.

Tovero:

Spája charakteristiky sfarbenie tobiano aj OVAR.

Využitie a šport:

Zatiaľ čo v devätnástom a na začiatku dvadsiateho storočia sa paint využívali výlučne ako kone dobytkářského typu – tzn. pre prácu na rančoch, ich dnešný potomkovia majú využitie oveľa širšie. American Paint Horse je dnes úplne univerzálnym koňom použiteľným pre početné odvetvie jazdeckého športu. Výrazne sa uplatňuje ako vo vrcholových súťažiach, tak aj v súťažiach amatérskych alebo ako rodinný kôň pre rekreačné jazdenie. Nesmieme opomenúť, že je najviac stále využívaný k práci s dobytkom na rančoch, pretože v USA aj dnes nájdete rozľahlé oblasti, kde je kôň jediným možným dopravným prostriedkom a pre prácu na ranči nenahraditeľným pomocníkom.

Chovateľským cieľom je kvalitný jazdecký kôň, konkurencieschopný na dostihových dráhach rôznych jazdeckých disciplín. Súťaže možno rozdeliť niekoľkými spôsobmi. S ohľadom na požiadavku dostatočného sfarbenie u paint sú vypisované súťaže pre kone farebné a pre kone s nedostatočným vyfarbením (breeding stock). V APHA súťažiach nikdy nepreteká kone farební s nebarevnými dohromady. V súťažiach sú vypisované zvlášť triedy OPEN (otvorené) – najmä pre profesionálnych jazdcov a trénerov, kde sa hodnotí iba výkon kone a ďalej triedy AMATEUR (amatér) – pre jazdca amatérske a rekreačné a YOUTH (mládež) – pre mladých a začínajúcich jazdcov do 18 rokov, kde sa v oboch prípadoch u vybraných disciplín hodnotí okrem kone samotného aj jazdecký štýl a zručnosti jazdca.

Podľa výslednej v súťažiach vypisovaných APHA získavajú kone body, ktoré sa im sečíají a zapisujú do tzv “Performance Records” toho ktorého koňa. Tento zápis vypovedá o kvalitách konkrétneho zvieraťa a poťažmo zvyšuje aj jeho chovateľskú hodnotu.